- Georadar ROTEGextrémní výkon, max. hloubkový dosah
- Georadar EASY LOCATORpodrobný průzkum inž. sítě, archeologie
- Magnetometr-detektorVyhledávání kovových předmětů
- Příklady měřeníArcheologie, geofyzika a ostatní měření
- VRTÁNÍ STUDNÍVrtané studny,vyřízení povolení
- KontaktAdresa, telefony, mapa a e-maily
Tunely u Plzně
Ražba železničního tunelu od Ejpovic k Plzni byla velmi náročnou stavbou. Téměř 100 m dlouhá železniční sestava vagónů v čele s razícím štítem se zde prokousávala mnohdy nepříliš pevným podložím. Ihned za štítem se tunel obkládal železobetonovými deskami. Při prostojích nebo vlivem geologických změn v hornině se někdy sesypal i materiál nad průřezem tělesa tunelu. Tyto dutiny pak mají tendenci se šířit směrem nahoru. Našim úkolem bylo tyto anomálie georadarem včas objevit, sledovat jejich šíření a pokud došly až k horním vrstvám, byly asanovány. Při nalezení anomálie bylo měření georadarem ROTEG ještě upřesňováno elektrorezistivním měřením. Razily se dva tunely vedle sebe. V letech 2015 až 2017 jsme zde naměřili téměř 100 km profilů. Zvláštní pozornost byla věnována místům s komunikacemi a budovami. K měření se používaly nejčastěji 3 m dlouhé antény o frekvenci 50 MHz. Data ze zpracovávaly programem Reflex. Později v roce 2021 jsem se k původním datům vrátil a zpracoval jsem je programem Spirio, škoda, že jsme jej tehdy neměli, anomálie by se hledaly mnohem snadněji.
Nejčastěji se porovnávaly profily před ražbou a po ražbě, časový odstup byl někdy i několik měsíců. Zde je anomálie nalezená v hloubce 16 m.
Pokud se dutiny šířily až těsně pod povrch, vypadalo to takto. Nahoře je radarogram jen s vyššími frekvencemi, vidíme více podrobností. Dole je radarogram se všemi frekvencemi, převažují ovčem ty nízké s vyšší energíí odrazu.
A když se na takové místo trochu uhodilo lžící od bagru, byl tam prostor pro několik nákladů Tater, zde je prostor již částečně zasypán světlejším materiálem.
2021 dodatečné zpracování v programu Spirio. Jen škoda, že jsme ho neměli už dříve. Kdyby stát podporoval více vývoj .....