- Georadar ROTEGextrémní výkon, max. hloubkový dosah
- Georadar EASY LOCATORpodrobný průzkum inž. sítě, archeologie
- Magnetometr-detektorVyhledávání kovových předmětů
- Příklady měřeníArcheologie, geofyzika a ostatní měření
- VRTÁNÍ STUDNÍVrtané studny,vyřízení povolení
- KontaktAdresa, telefony, mapa a e-maily
Trhliny, pukliny a zlomy.
Při měřeních georadarem ROTEG často narazíme v podloží na trhliny, různé pukliny a vyjímečně i na geologické zlomy a nebo jiné zajímavé anomálie. Vybral jsem několik z nich, které si zde můžete prohlédnout. Snažil jsem se i trochu popsat geologickou situaci, co by to tak asi mohlo být, podle dostupných informací z geologické mapy nebo okolního prostředí. Georadar nerozpozná typ horniny, usuzovat můžeme jen na změnu permitivity nebo vodivosti, tyto hodnoty značně ovlivňuje obsah vody v hornině. Svislé trhliny jsou zřetelné pouze, když jsou asi více než 1 m široké. Od svislého rozhraní se vlna neodrazí, vidět můžeme jen výplň, pokud je z jiného materiálu.
Trhlina ve vápencích na vzdálenosti kolem 26 m. Červeno oranžové oblasti nahoře do hloubky asi 8 m mohou být písky nebo štěrky, světle modrá oblast jsou patrně jíliovce a slínovce s vyšším obsahem vody. Hnědá oblast dole je asi vápencová hornina s nižším obsahem vody. Bude asi pevnější než horniny nad ní, proto je v ní ta trhlina ostřeji vidět. Dvě malé, žluté, svislé oblasti budou také výplněm trhliny, jdoucí nahoru. Místo měření je u Litoměřic, východně od dolu Richard 1. Těžil se zde poblíž písek a štěrk do betonu pro výztuhy v lomu Richard 1.
Na jižním okraji Radobýlu u Litoměřic nedaleko nového mostu je tato velká trhlina.
Patrně dutiny s vodou jsou na radarogramu poblíž obce Lhotky na Kouřimsku, nedaleko vede geologický zlom.
Severní okraj vrchu Bídnice u Litoměřic. Co je ten kulovitý útvar netuším.
I v malých hloubkách lze najít zajímavé struktury, Litoměřicko. V kulovitém útvaru je nízká permitivita, mohou tam být dutiny nebo tam mohly proběhnout nějaké chemické změny vlivem pronikání vody.
Trhlina v písčitých sedimentech a její výplně.
Trhliny na břehu Kamencového jezera v Chomutově. V hloubce 18-60 m jsou jíly, pod nimi jsou pískovce
Šikmá výplň v trhlině slínovců a jílovců v hloubce 50 - 130 m. Knobložka.
Trhlina s řadou dutin na vzdálenosti 155 m. Vlevo na hloubce kolem 90 m je modrá oblast s vodou. Knobložka u Litoměřic.
Šikmý odraz do hloubky 340 m. Blansko, okolí lomu Malá dohoda, anténa 12 MHz, filtrováno do 500 kHz, grad. filtr.
Zde dole bude asi dutina s vodou v hloubce kolem 200 m. Na vzdálenosti 260 - 290 m je povrchový výchoz silicitů. Horní vrstvy jsou asi břidlice, podle blízkých vrtů. V okolí dutiny převládá ale horizontální vrstevnatost. Je tam asi jiná hornina, předěl je možná už kolem hloubky 80 m. Uvedené hloubky jsou stanoveny pro rychlost vlny v hornině 10 cm/ns.
Geologická mapa ČGS má ty silicity trochu posunuté na sever, výchoz je vidět i podle porostových příznaků v poli.
Zde je na mapě Google Earth poloha měřeného radarogramu podle modrých bodů GPS na Rotegu. Žluté značky ohraničují výchoz podle radarogramu, červená značka je na místě dutiny s vodou, vpravo dole je obec Zlonín u Neratovic.