- Georadar ROTEGextrémní výkon, max. hloubkový dosah
- Georadar EASY LOCATORpodrobný průzkum inž. sítě, archeologie
- Magnetometr-detektorVyhledávání kovových předmětů
- Příklady měřeníArcheologie, geofyzika a ostatní měření
- VRTÁNÍ STUDNÍVrtané studny,vyřízení povolení
- KontaktAdresa, telefony, mapa a e-maily
Přestanov 1813
V bitvě u Přestanova proti napoleonským vojskům padlo na konci srpna 1813 několik desítek tisíc vojáků. Bojiště v konečné fázi bitvy bylo téměř 6 km dlouhé. Byli padlí vojáci sváženi na jedno místo nebo jsou pohřbeni v místě bitvy a jsou vztyčené pomníky na místě takových hrobů? Spolu s archeology z Ústí nad Labem jsme jedno mírné návrší s pomníkem prozkoumali georadarem. Měřilo se na povrchu s hlínou a jíly. Pro předpokládaný hloubkový dosah minimálně do 4 m jsme museli použít antény s frekvencí 100 MHz.
Nejdříve jsme udělali jeden delší profil i s neporušenými vrstvami na sousedním poli. Nebylo totiž na monitoru hned jasné, zda jde o přírodní nebo umělou vyvýšeninu. Na povrchu bylo navíc množství balvanů z okolních polí.
Teprve další měření s 3 m dlouhými anténami ukázalo výraznější porušení vrstev ve střední části návrší. Po okrajích jsou táhlé neporušené vrstvy přírodního původu. Uprostřed jsou pak rozhraní mezi vrsvami rozrušené a zpřeházené. Je to typické pro většinu zasypaných výkopů.
Více toto porušení vynikne při kontrastnějším prokreslení hranic vrstev.
A to jsou hranice nalezené anomálie. Šířka asi 25 m, hloubka 6,5 m.
Kompletní zpráva z měření je u archeologů v muzeu v Teplicích.