- Georadar ROTEGextrémní výkon, max. hloubkový dosah
- Georadar EASY LOCATORpodrobný průzkum inž. sítě, archeologie
- Magnetometr-detektorVyhledávání kovových předmětů
- Příklady měřeníArcheologie, geofyzika a ostatní měření
- VRTÁNÍ STUDNÍVrtané studny,vyřízení povolení
- KontaktAdresa, telefony, mapa a e-maily
Hradčanské náměstí
Měření na Hradčanském náměstí jsem prováděl v rámci testování měřících schopností georadaru Roteg pro Českou asociaci geofyziků (ČAAG). Zakázku zprostředkovala firma G-Impuls z Prahy pod vedením pana Bárty. Při jejich dřívějších geofyzikálních měřeních se zdálo, že pod Hradčanským náměstím byl hlubší příkop, který byl uměle dorovnán. Cílem měření bylo ověřit, zda tomu tak je. Nejdříve jsme použili antény s frekvencí 150 MHz. Ty ověřily pouze přítomnost nějakých zasypaných požárních nádrží a některé inženýrské sítě. Pro předpokládanou hloubku zásypu do 20 m jsme pak použili 50 MHz antény a vysílač s pulzem 20 kV. První profil jsme táhli ručně, na druhý profil jsem vzal auto.
Trasy profilů modře v Google Earth.
Radarogram na nízkých frekvencích opravdu ukazuje nějakou anomálii ve složení vrstev před vstupní bránou v hloubce 14 m. Horní vrstvy jsou již neporušené, může to být pozdější navážka.
Záznam dat jsem při měření nastavil asi do 300 m, kdyby se náhodou dole něco objevilo a byl jsem velmi překvapen, když se po použití gradientových filtrů objevily zprohýbané vrstvy s přesmyky, typické vrásnění, které je vidět třeba pod Barandovskými terasami. Pátral jsem po nějakých zprávách z vrtů, ale na Hradčanském náměstí se asi nikdy nevrtalo. Nejbližší vrty byly provedeny v Jelením příkopu a tam byly ve větších hloubkách nalezeny vrstvy slínovců, jílovců a pískovců. Ty pískovce většinou obsahují více vody a to by mohly být ty modré vrstvy. Na obrázku se zdá, že jsou tenké, ale mají mocnost kolem 5-10 m.
Druhý profil.
Zde dole jsou oba profily spojené za sebou. Je patrné, že vrstvy ve velkých hloubkách na sebe navazují. Spojení obou radarogramů je na vzdálenosti 200 m. Nesedí to tam úplně přesně, je to proto, že konec jednoho a začátek druhého profilu jsou od sebe asi 15 m.
Geofyzici se k naměřeným datům pod hloubku 20 m zdráhají vyjádřit. Oni to totiž nemají jak ověřit!
Důležité je, že jsme potvrdili tu zasypanou prohlubeň v hloubce 14 m.
Celé vyjádření geofyziků k provedenému měření najdete na: https://drive.google.com/drive/folders/1dNli5_QWLyjjBKUVP8Nz6oIX2mHHz3Sb
Mé vyjádření k provedenému měření tam již nenajdete. Je ke stažení zde.