- Georadar ROTEGextrémní výkon, max. hloubkový dosah
- Georadar EASY LOCATORpodrobný průzkum inž. sítě, archeologie
- Magnetometr-detektorVyhledávání kovových předmětů
- Příklady měřeníArcheologie, geofyzika a ostatní měření
- VRTÁNÍ STUDNÍVrtané studny,vyřízení povolení
- KontaktAdresa, telefony, mapa a e-maily
Vysoká
Vysoká je kopec nedaleko Havlíčkova Brodu. Na polích se zde nechají najít krystaly řady kovů, je to polymetalické naleziště. Do podloží v hloubce několika stovek metrů sem v dávných dobách pronikla horká magmatická hornina, která horniny nad sebou "vyvařila". Kovy do trhlin v nadloží přinesly horké roztoky pod vysokým tlakem. Při poklesu teploty pak kovy vykrystalizovaly, eroze pak odnesla část horních vrstev a žíly se tak ocitly blíže povrchu.
Měřili jsme zde s prototypem nového vysílače, který nepoužívá k přenosu pulzů anténu. Byl to první test někdy na jaře 2021 a po ujetí asi 50 m záznam začal vynechávat. Propálili jsme izolační podložky pod vysílačem. Naměřili jsme ale tento zajímavý radarogram, na kterém bylo zachyceno patrně rozhraní dvou hornin nebo nějaká hluboká trhlina.
Jeden černobílý radarogram vpravo se záznamem vlny.
A stejný radarogram s barevnou stupnicí, je tam vidět více podrobností.
Na stejné místo jsme se vrátili ještě v listopadu 2021 a změřili jsme delší profily, tentokrát už s vysílačem ve finálním provedení. Jsou zde použity izolinie v inverzních barvách. Pohled do 200 m, trhlina mezi 12-18 m tam stále je.
Radarogram do 1 km s trochu jinou barevnou stupnicí. Na vzdálenosti 16 m rezonuje nějaká anomálie v hloubce kolem 250 m. Rezonance mají velmi malý útlum, vypadá to na vzduchovou dutinu. Půlperioda je 200 ns a to by bylo ve vzduchu kolem 30 m. To už je pěkná díra a budou tam také krystaly? Na vzdálenosti 8 m je tam v hloubce 300 m asi další dutina a také rezonuje.
Dole je radarogram měřený asi o 30 m vedle. Dutina ve 260 m je tam také na vzdálenosti 222 m, tak daleko ty profily od sebe nejsou a jde tedy o stejnou dutinu.
Níže je ještě radarogram se záznamem dat do hloubky 3 km. Od 1 km níže se tam už nic zajímavého neděje, je možné, že je tam už jen kompaktní hornina. Záznam vlny v pravé části obrázku je z místa, kde je křížový kurzor. Odražený signál je stále nad úrovní šumu a vytváří smysluplné kontury, alespoň místy.
Ještě ukázka nového typu filtrování programem Spirio z prosince 2021. Stejná trhlina o 30 m dále. Ty izolinie byly sice pěkné, ale neříkaly nám nic o struktuře horniny. Odhalil ji až filtr pro sledování gradientu vlny.
A můžeme si udělat i detail té fialové oblasti na hloubce kolem 200 m.